сабақтарды тоқтату тәртібі

Қолайсыз ауа райы жағдайында мектептерде (колледждерде) сабақтарды тоқтату тәртібі

Термометр

Өздеріңіз білетіндей, қыс мезгілінде біздің елімізде ауа-райы жағдайларын болжау мүмкін емес. Кейде ол жерде біраз уақыт болу туралы айтпағанда, сыртқа шығу іс жүзінде мүмкін емес, сондықтан біздің елде мектептер мен колледждерде сабақтардың тоқтатылуы жиі кездеседі. Ең алдымен, ауа-райының қандай жағдайларында сабақтардың тоқтатылатындығын, жою ережелері туралы, сондай-ақ бүгін мектепке барудың қажеті жоқ екенін қалай білуге болатынын білейік.

Мектепте (колледжде) сабақтардың тоқтатылғаны туралы қандай дереккөздер сенімді түрде хабарлайды?

Орта білім беру ұйымдарындағы, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы сабақтардың күшін жою қағидаларына сәйкес ауа райының қолайсыз метеожағдайлары кезінде сабақтардың күшін жою туралы ақпаратты халыққа мемлекеттік білім беруді басқару органдары мынадай түрде береді:

• теледидарда жүгіру жолы ретінде;
  • радиода тарату арқылы;
  • 169 (ақылы анықтама) немесе 109 (Ұялы телефоннан тегін) телефоны бойынша;
  • Астана қаласы білім басқармасының Facebook әлеуметтік желісінің ресми интернет-ресурсында және парақшасында (bilim.astana.kz.);
  • Smart Astana қосымшасы арқылы.

Бірінші ауысым үшін күн сайын сағат 6.00-ден 7.00-ге дейін, екінші және үшінші ауысым үшін сағат 10.30-дан 12-ге дейін жауапты қызметкер Астана қаласындағы температураның нақты мәні (болжам) бойынша алдағы үш сағатқа деректерді алу үшін «Қазгидромет» ПВХ РМК кезекшісімен байланысады. Алынған мәліметтер сабақтардың күшін жою немесе оқу процесін өзгеріссіз ұйымдастыру туралы шешім қабылдайтын басшылыққа сәйкес келеді.

Сабақтардың күшін жою туралы шешім қабылданған жағдайда жауапты қызметкер осы ақпаратты Астана қаласы ТЖД Бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметі басқармасының жедел кезекшісіне, Қалалық мониторинг және жедел ден қою орталығының (109-қызмет) операторына, Астана қаласы әкімінің қабылдау бөлмесіне береді.

Одан әрі сабақтарды тоқтату туралы хабарлама бірінші ауысым үшін – сағат 6.45 — тен 8.00-ге дейін, екінші және үшінші ауысым үшін-сағат 11.15-тен 13.00-ге дейін жүргізіледі.

Халыққа тек сабақтар тоқтатылған жағдайда ғана хабарланады

Білім беруді басқарудың мемлекеттік органдары қолайсыз ауа райы метеожағдайлары кезінде ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында сабақтардың тоқтатылуына күн сайын мониторинг жүргізеді.

Қандай ауа-райында сабақтар тоқтатылады?

Білім беру ұйымдарындағы сабақтардың күшін жою сабақтардың күшін жоюды жариялау үшін ауа райының қолайсыз метеожағдайларының бекітілген ұсынылған көрсеткіштері негізінде жүргізіледі және білім беру ұйымы басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.

Сізге ыңғайлы болу үшін төменде белгілі бір сыныптардағы сабақтардан бас тартуға арналған температура көрсеткіштері бар кесте берілген.

Ауа температурасыЖелдің жылдамдығыҮшін сабақтарды тоқтату
25-29 С және одан төмен2-4 м/с0-4 сыныптар
25-29 С және одан төмен5 м / с және одан көп0-9 сыныптар
30-34 С және одан төмен2-4 м/с0-11 сыныптар
30-34 С және одан төмен5 м / с және одан көп0-11 (12) сыныптар, колледждерде 1,2 курс үшін
-35 С және одан төмен2 м / с және одан көп0-11 (12) сыныптар, колледждерде 1,2 курс үшін

Интернаттық білім беру ұйымдарында қолайсыз ауа райы метеожағдайлары кезінде сабақтарды тоқтату білім алушылардың тұруы үшін жағдайлар ескеріле отырып жүргізіледі.

Қосымша ақпарат көздері